poniedziałek, 13 grudnia 2010

Niepotrzebne pliki na dysku

Oczyszczamy nasz dysk
Coraz częściej zauważam, że na forach pojawiają się tematy jak oczyścić dysk z zbędnych plików czy jak zwiększyć ilość miejsca na dysku. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje z for internetowych oraz z mojej własnej głowy i stworzyć listę zbędnych plików, które można bez żadnej szkody usunąć co zwiększy naszą wolną przestrzeń na dysku oraz przyśpieszy komputer.1. Prefetch
Prefetch jest to folder znajdujący się w lokalizacji C:/Windows i służy on do przechowywania często uruchamianych w autostarcie programów. Możemy tą listę wyczyścić usuwając z folderu wszystkie pliki. Istnieją także programy, które całkowicie wyłączają ten folder ale można też to zrobić za pomocą dodawania wpisu do rejestru systemu.

2. Folder MSOCache
Jest to folder tymczasowy plików instalacyjnych pakietów biurowych Microsoft Office, można go całkiem usunąć gdyż służy on jedynie do reinstalacji programu gdy nie posiadamy płyty do reinstalacji.

3. Driver cache
Folder ten zawiera kopie zapasowe sterowników, czyli jest praktycznie bez użyteczny oraz można go w całości usunąć.

4. Stare sterowniki
Stare sterowniki zawsze pozostają na dysku po instalacji nowych jako zbędne pliki, które nadają się tylko i wyłącznie do usunięcia. Programem do usuwania sterowników jest np. popularny Driver Cleaner.

5. Nieużywane przeglądarki internetowe
Każda przeglądarka zapisuje w swojej pamięci ciasteczka, historie itp. Jeżeli korzystamy np. z Google Chrome to Firefox nam tylko zapycha dysk więc śmiało możemy usunąć wszystkie dane przeglądarki. Funkcja ta znajduje się w opcjach programu.

6. Punkty przywracania systemu
Punkty przywracania systemu tworzą się co jakiś czas i zajmują miejsce na dysku. możemy wyłączyć tworzenie tych punków wchodząc w Mój Komputer > Właściwości > Przywracanie systemu > Wyłącz przywracanie systemu, jednak nie polecam tego sposobu, gdyż kiedy coś nam zacznie szwankować nie będziemy mogli cofnąć czasu i zostanie nam jedynie reinstalacja całego systemu. Możemy natomiast zmniejszyć objętość zajmowanego miejsca przez daną partycje. Wystarczy wejść w "Ustawienia Dysku", wybrać partycje i zmniejszyć "Wielkość użycia"

7. Miniatury zdjęć
Jeżeli nie korzystasz z miniatur zdjęć w folderach warto wyłączyć pliki Thumbs.db. Możemy to zrobić w następujący sposób:
Start > Uruchom > gpedit.msc > Konfiguracja użytkownika > Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Explorator Windows > kliknijcie na "Wyłącz buforowanie miniatur" i ustawcie na "Wyłączone".

8. Pliki tymczasowe
Znajduje się na końcu listy, jednak jest to podstawowa czynność. Pliki tymczasowe tworzą się podczas zwykłego użytkowania komputera i jeżeli nie są systematycznie usuwane mogą zajmować naprawdę dużo miejsca. Pliki tymczasowe znajdują się w systemie Windows XP w katalogach C:\Windows\Temp oraz C:\Documents and Settings\nazwa_usera\Ustawienia lokalne\Temp. Pamiętajcie, że jeżeli na waszym komputerze macie kilka kont użytkowników warto wyczyścić pliki tymczasowe każdego z nich.

To wszystko z mojej strony, jeżeli coś mi się przypomni dopiszę do tej listy. Jeżeli zauważyliście jakieś błędy lub macie jakieś pytania zostawcie je w komentarzach pod postem.


2 komentarze:

  1. Ja polecam dodatkowo użyć programów typu CCleaner.

    OdpowiedzUsuń
  2. @Krzysiek
    Programy służące do oczyszczania dysku to temat na oddzielny wpis, który w przyszłości na pewno pojawi się na tym blogu.

    OdpowiedzUsuń