poniedziałek, 20 grudnia 2010

Programy przydatne przy podkręcaniu?

Podkręcanie z poziomu windowsa
Wstęp
O czym będzie dzisiejsza notka? W dzisiejszym wpisie postaram się wam przedstawić informacje dotyczące przyśpieszania i ogólnie podkręcania waszego komputera po prostu z poziomu windowsa. Opiszę pare programów przydatnych podczas optymalizacji naszego peceta.


CPU-Z
Na początek zanim zaczniemy zabawę w podkręcanie naszego sprzętu użyjmy programu CPU-Z, który będzie nam zawsze służył jako program informacyjny. Przekazuje on nam główne informacje dotyczące naszego procesora oraz płyty głównej.


8rdavcore
Program idealny dla osób, które boją się BIOSu. Służy on do podkręcania pamięci, procesora, zmian napięcia itd.


Prime95
Ten program służy do sprawdzania stabilności naszych podzespołów. Zalecam robienie conajmniej 3-4 godzinnych testów, jednak jeżeli masz mało czasu ustaw test dwu godzinny. Oprócz tego warto pamiętać, że testowanie obciąża komputer i rosną temperatury!


SpeedFan
Program, który przyda nam się podczas sprawdzania temperatur poszczególnych podzespołów. Nie wyobrażam sobie tuningowania mojego peceta bez tej aplikacji.


Memtest
O tym programie wspominałem już podczas wsześniejszego wpisu o podkręcaniu ram. Program służy do sprawdzania stabilności naszej pamięci. kiedy podczas testu pokaże nam się "error" warto zwiększyć napięcie lub opóźnienia.


CpuMSR
Program, który pozwala nam regulować mnożnikiem procesora (pod warunkiem że jest on odblokowany) bezpośrednio z poziomu windowsa.


To chyba na tyle. Znacie może jakieś lepsze alternatywy dla wyżej wymienionych aplikacji? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.5 komentarzy:

 1. Artykuł się przyda. Dodaje do zakładek. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy blog i na pewno zajrzę tutaj jeszcze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że blog się podoba. W takim razie zapraszam do śledzenia kanału RSS

  OdpowiedzUsuń
 4. Everest do sprawdzania temperatury podzespołów, BIOS do kręcenia i Cinebench do sprawdzania stabilności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo to dla początkujących overclockerów polecam jednak modyfikacje przez windows.

  OdpowiedzUsuń